PSYCHOTERAPIE A PORADENSTVÍ - MGR. ANNA RYTÍŘ DROZENOVÁ
Práce s partnery
Párová psychoterapie či poradenství nabízí bezpečný prostor, kde mohou partneři mluvit o svých pocitech, potřebách či zraněních. Cílem psychoterapie je osobnostní změna, která má základ v sebepoznání a sebepřijetí. Často to, co nás na partnerovi rozčiluje, vychází z nás samotných. Z našich předchozích zkušeností, výchovy a pohledu na svět. Poradenství je na rozdíl od terapie relativně krátkodobé a ohraničené. Je zaměřené na konkrétní problém v současném životě klientů (např.: stěhování, neshody ohledně výchovy, předmanželské nebo naopak rozvodové poradenství).
Vztahy jsou důležitou součástí našich životů. Mají zásadní podíl na naší životní spokojenosti, a proto je důležité na nich pracovat a pečovat o ně. Stejně jako u individuální psychoterapie či poradenství, i zde platí, že není třeba, aby se vztah hroutil a byl plný obtíží proto, abyste mohli přijít a věnovat čas sami sobě. Možná máte jen pocit, že se vám vytrácí intimita. Nebo byste si chtěli navzájem více porozumět, být si blíž. Připravit se na výraznou změnu případně se s ní vyrovnat (např.: společné bydlení, narození dítěte, odchod dětí z domu, stěhování, péče o rodiče atp.).
Během společného života však dříve či později začnou přicházet starosti, neshody nebo třeba nuda. Některé problémy jsou schopni partneři vyřešit sami. Jiné se ale v pohodlí domova vyřešit nedaří. Partneři pak při snaze o řešení konflikt spíše rozdmýchávají, prohlubují a vzájemně se tak víc zraňují. A právě tady dostává slovo psychoterapie či poradenství. Můžou to být odlišné představy ohledně financí, sexu, výchovy dětí, společného času či jiných životních oblastí, na kterých se partneři neshodnou. Vztahové problémy jsou však přirozenou součástí našich životů a je dobré naučit se je přijímat a pracovat s nimi. Psychoterapie/poradenství pomáhá klientům získat nové úhly pohledu a alternativy řešení.
Častým tématem, se kterým klienti přichází je nevěra. Ta bývá signálem, že ve vztahu něco nefunguje. Nemusí to však být důvod k rozchodu, ale naopak to může být impulzem pro zlepšení vztahu. Totéž se dá říct i o dalších krizích, které mohou ve vztahu nastat. Je možné je brát jako konec nebo jako odrazový můstek pro nový začátek. Pokud jste však pevně rozhodnutí pro rozchod, může Vám párové poradenství pomoci rozejít se v klidu. Můžete si na neutrální půdě vyjasnit například postup při výchově dětí, rozdělení majetku apod.
Na vztahu mohou pracovat všichni. Není důležité, zda jste sezdaní či nesezdaní, v co věříte, nezáleží na tom, jakou máte orientaci, či sexuální preference. Nehraje roli, ani jak dlouho jste spolu nebo zda máte monogamní či polyamorní vztah. Každý vztah se dá zlepšit.